Milujeme ryby a nejradši na udici
Rybařina není nuda! Je to vášeň. Kdo jednou okusí, už nemůže přestat.

Memoriál Emila Jíchy - 1.ročník - výsledky

V květnu se konal první ročník Memoriálu Emila Jíchy. Protože Emil byl srdcem i duchem kaprař, konal se memoriál na soukromém revíru Hruškov a cílovou rybou byl kapr, případně amur. Bodovali se jen kapr a amur přesahující váhu 5 kg, započteny byly tři nejtěžší ryby. Memoriál by otevřený, to znamená, že se jej mohl účastnit každý, ne jen členové naší organizace. Ceny byly finanční, první umístěný si odvezl pohár a 5000 Kč. Další v pořadí 3000 Kč, 2000 Kč, 1000 Kč a 500 Kč.

Závod se oficiálně konal od soboty do neděle. Kdo měl chuť, mohl přijet již v pátek, připít se, zachytat si a pobavit se. Ráno už bylo vidět napětí a vzrušení. V 9 hodin ráno se konala prezence a 15 minut po 9 hodině se začaly losovat lovná místa. Někdo jásal, někdo smutnil, los byl nemilosrdný. Následoval úprk k vozidlům a směr lovná místa. Postupně začaly na břehu vyrůstat stojany s pruty a rybářské přístřešky. V 10 hodin bylo povoleno krmení a tak na vodu letěly rakety s krmením a vzduchem svištěly kuličky boilie.

11:00 ZAČÍNÁME

První udice letí do vody, následuje zvonkohra hlásičů. Počasí bylo jako na houpačce. Chvíli svítilo sluníčko, pak se přihnaly mraky a opět sluneční paprsky. Během odpoledne spadlo i pár kapek, ale žádná průtrž se nekonala. Čas ubíhal a rybám se na břeh moc nechtělo. Čas od času se ozval některý z hlásičů, jednalo se jen o ochutnávku nastražené udice.

Čas běžel a běžel a ryby ne a ne zabrat. Tento klid narušil až zvuk hlásiče jednoho ze závodníků. Ano, první ryba je na prutu. Souboj je to nelítostný, ani jeden z účastníků souboje nechce dát kůži lacino. Podbřerák do vody a je dobojováno, první rybou je nádherný amur s váhou lehce přes 8 kg. Ano, tato ryba se počítá.

Do setmění se podařilo ulovit ještě několik menších kaprů, jejichž váha většinou nepřesáhla potřebný limit 5 kg. Na břeh se podíval i jeden jeseter, ze kterého šťastný lovec nebyl moc šťastný. "Ještěrky" se do bodové listiny nepočítaly. Na rybník padá tma a všichni závodníci se chystají na noční lov. Po teplém klidném odpoledni všichni doufají v noční chladné úlovky. Skoro to vypadá, že vedení závodu bude muset upravit pravidla a započítat i ryby, které nedosahují stanoveného limitu.

Noc plná zázraků

Z počátku noci se aktivita ryb nikterak nemění, spíše naopak, jako by ulehly k nočnímu spánku. Zlom nastává okolo 2. hodiny noční, v rychlém sledu přichází několik zaběrů na různých místech rybníka. Svítáním opět intenzita pozvolna klesá.

Už zbývá jen několik dopoledních hodin, aby si závodníky vylepšili svá skóre. Ulovené ryby ale jen stěží dosahují potřebných rozměrů. Těsně před koncem závodu se daří ulovit ještě jednoho bodovaného kapra, který by mohl promluvit celkového hodnocení. Váha ukazuje 12,3 kg.

11:00 KONEC, je dobojováno

Rozhodčí závodu postupně sbírají bodovací listiny a nastává čas sčítání. Závodníci si mezitím balí svoje proutky, stojany a přístřešky a postupně se přesouvají k velitelskému štábu. Na stolku se již vyhřívají poháry pro tři nejlepší závodníky.

A je to tu, vyhlášení! Ředitel závodu napřed poděkuje všem závodníkům za účast. Závodu se zúčastnilo celkem 24 rybářů. Ač to tak z počátku nevypadalo, bylo chyceno 18 bodovaných ryb, polovině zúčastněných štěstí nepřalo a jejich bodovací listina zůstala prázdná.

Vyhlášeno bylo pět nejúspěšnějších lovců. Pro první tři jsou připraveny poháry a pro prvních pět jsou připraveny finanční dary o celkové hodnotě 11500 Kč.Na pátem místě se umístil Martin Procházka s jedním bodovyným úlovkem o váze 12,25 kg. Na čtvrtém místě se umístil Josef Hejný také s jedním bodovaným ulovkem o váze 12,3 kg. Ano, máte pravdu, 50g dělilo oba úlovky a správně, jednalo se poslední rybu závody těsně před jeho koncem. Následují stupně vítězů. Třetí místo patří Františku Markovi za tři bodované ryby o celkové váze 22,93 kg. Druhý se umístil Antonín Děček také se třemi ulovky o celkové váze 25,29 kg. Vítězem se stal Pavel Harouš, jehož tři nějtěžší úlovky vážili 32,73 kg.